Jiřina Vrabcová, roz. Havlíčková

Ve Vraném nad Vltavou žiji většinu svého života. Pracuji v controllingu, mým hlavním pracovním nástrojem jsou čísla a tabulky.

Historií své rodiny jsem se začala zabývat asi před pěti lety. Nejprve jsem hledala své předky z Vraného a okolí a objevila, že Havlíčkovi přišli do Skochovic už v roce  1871 a Ježdíkovi, předci mé praprababičky, žili v Březové už minimálně o sto let dříve. Potom jsem pátrala po jednom příbuzném, který zmizel ze světa během první světové války. Když jsem objevila kouzlo starých matrik na internetu, začala jsem hledat v okolí další příbuzné a zabývat se rodinami našich jmenovců a historií rodin svých známých.

Pavlína Kourová a Natálie Lupienská pak začaly pracovat na knize Střípky z historie Vraného nad Vltavou a okolí, která vyšla v dubnu 2022. Díky spolupráci s nimi  jsem dostala mnoho podnětů, kterými rodinami a jejich historií se zabývat. Ve Staré škole ve Vraném jsem měla dvě přednášky o pátrání v matrikách a rodokmenech, kterých jsem sestavila desítky, zejména pro lidi s původem z Vraného a okolí.

Díky velkému úspěchu Střípků jsem se odhodlala pustit do vlastní knihy. Za poslední rok jsem navštívila kolem 150 pamětníků, kteří mi vyprávěli o svých rodinách, a shromáždila více než dva tisíce fotografií z jejich rodinných archivů.

Přejít nahoru